Print Friendly

           Artyści- amatorzy rozsławiają gminę Krzyżanów

       Udział amatorskich zespołów artystycznych w przeglądach, festiwalach i imprezach ponad lokalnych w 2014 roku- zaowocował wieloma sukcesami. Animatorzy kultury stając w szranki z konkurencją spisali się na medal; a nawet na dwa… A dzięki temu Gmina Krzyżanów stała się dla wielu odbiorców- miejscem, gdzie do rozwoju zainteresowań i talentów jej mieszkańców przywiązuje się dużą wagę.

       Brzmi to niezwykle optymistycznie, gdyż kultura jest skuteczną formą promocji wszystkich osiągnięć lokalnej wspólnoty, zarówno edukacyjno- kulturalnych jak i społeczno- gospodarczych.

      29 czerwca br. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Iskierka” wziął udział w VI edycji festynu „ Na ludowo w mieście róż”, który odbył się na Placu Piłsudskiego w Kutnie. Program wprawdzie nie był oceniany przez jury, ale nasza najmłodsza reprezentacja spotkała się z gorącym aplauzem ze strony publiczności i cieszyła się sympatią fotoreporterów.

 

1
2 

Najmłodsza reprezentacja kultury na festynie „Na ludowo w mieście róż”

 

       Wraz z podziękowaniem- zespół, jako najmłodszy ambasador kultury źródeł otrzymał upominek książkowy- zatytułowany „Nasz folklor ocalony” (z cyklu Kolberg 2014).

      Kolejne wydarzenie kulturalne miało miejsce na początku sierpnia 2014 roku, kiedy to gminna reprezentacja kultury została zaproszona na XXXVII Międzynarodowy Jarmark Folkloru do Węgorzewa.

     02 sierpnia w pierwszym dniu pobytu na Mazurach ponad 60-cio osobowa grupa animatorów kultury z terenu naszej gminy wzięła udział wspólnie z międzynarodową reprezentacją folkloru (z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Estonii) w galowym korowodzie, który przemaszerował ulicami malowniczego Węgorzewa i sygnalizował rozpoczęcie wielkiego Jarmarku Kultury Ludowej.

      W „Krainie Tysiąca Jezior” lokalną twórczość prezentowały zespoły: „Kaszewianki”, „Krzyżanówek” i „Rustowianki”, które wystąpiły w kategorii zespołów śpiewaczych z akompaniamentem, który zapewnili naszym artystom- Konrad Orlikowski i Tadeusz Kalenik.

      Natomiast zespół śpiewaczy „Siemienice”, który notabene w tym roku świętuje „złoty jubileusz” swojej działalności śpiewał a cappella. W imprezie międzynarodowej wziął również udział Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Kalina”

      Występy naszych zespołów cieszyły się dużym uznaniem publiczności. Mimo, iż grupa wykonawców była bardzo liczna- nasi artyści musieli „bisować”…

     Bardzo miłą niespodziankę sprawił również Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Kalina”, który w rankingu zespołów tanecznych w swojej kategorii uplasował się na I miejscu.

 


3

 

 

4Zdjęcie zbiorowe zespołów i solistów

5

Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” w barwnym korowodzie

6Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” na scenie

       Kolejny sukces przypadł w udziale zespołowi śpiewaczemu z Krzyżanówka, który na wiele lat zawiesił swoją działalność, a w roku bieżącym został reaktywowany w nowej, zmodyfikowanej formie. Grupą artystyczną kieruje niezmiennie Pani Jadwiga Kubaczyk, a zespół pozyskał wiele nowych, młodych zwolenniczek lokalnego folkloru. Panie współpracują na co dzień z utalentowanym muzykiem- kolegą Konradem Orlikowskim.

    Szkoda tylko, że panowie z Krzyżanówka i ościennych sołectw nie chcą ujawnić swoich predyspozycji wokalnych i muzycznych… Mamy jednak nadzieję, że z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie…

     Zwłaszcza, że zespół odnosi już pierwsze znaczące sukcesy. 21 września na VII Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Siedlisko” w Aleksandrowie Łódzkim artyści z Krzyżanówka byli bezkonkurencyjni. Oprócz pochwał jury wywieźli z Aleksandrowa- „Nagrodę Publiczności”; piękny puchar, dyplom i upominek rzeczowy. 

9Zespół śpiewaczy „Krzyżanówek”

 

      Naszym zdaniem, jeżeli to co proponujemy odbiorcom- „chwyta ich za serce”- to najpiękniejsze podziękowanie za wszystkie starania i cały wkład pracy w zakresie popularyzowania rodzimej twórczości. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim animatorom kultury za troskę o popularyzowanie lokalnych wartości i za zaangażowanie w zakresie promocji naszej Małej Ojczyzny.

     I choć kultura nie jest dochodową dziedziną działalności wspólnoty, to jakże ubogaca nasze życie i nadaje sens ważnym przedsięwzięciom, promuje zbiorowy wysiłek.

Henryka Stypulska