Print Friendly

Zespół śpiewaczy “Młogoszyn”

       Historia amatorskiej grupy artystycznej z Młogoszyna sięga lat 60-tych ubiegłego stulecia, kiedy to wieś Młogoszyn – była centrum gminnej kultury i kolebką sportowej aktywności. Członkinie KGW, którym przewodniczyła Barbara Dziedzic – stworzyły zespół artystyczny, który uświetniał swymi występami imprezy środowiskowe, gminne i regionalne. Od 1966 roku do 1995 roku kierownikiem zespołu była Danuta Gierańczyk. Natomiast od 1995 roku do chwili obecnej funkcję tę pełni Zofia Kustosik. Kolejny etap w działalności zespołu to okres od 1976 roku, kiedy to pieczę nad grupą artystyczną objął Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżanowie.  Należy również pamiętać, że z zespołem współpracował instruktor muzyki – śp. Jerzy Przybysz.
Następnie instruktaż muzyczny przypadł w udziale p. Władysławowi Jasińskiemu, który współpracuje z Paniami po dzień dzisiejszy.
Swój udział w sukcesach zespołu ma również dyr GOKiS – Marek Ciąpała, który zabiega o to, aby artyści mieli nowe stroje ludowe i odpowiednio prezentowali gminę na festiwalach i przeglądach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Kilkudziesięcioletnia działalność zespołu ukierunkowana jest na wykonywanie najstarszego repertuaru lokalnego, pozyskiwanego w tradycyjnym międzypokoleniowym przekazie. Przyczynia się do pielęgnacji i zachowania kultury źródeł. Wykonuje pieśni towarzyszące zwyczajom obrzędowości rodzinnej, przyśpiewki, ballady i pieśni religijne. Członkinie zespołu są autorkami tekstów piosenek – przyśpiewek na Dożynki Gminne oraz widowisk obrzędowych min. „Od ziarenka do bochenka”. W 50-letniej działalności zespół godnie reprezentował Gminę Krzyżanów, uczestnicząc w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając cenne nagrody i wyróżnienia.

Do najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć Nagrodę Jubileuszową Ministra Kultury i Sztuki, którą otrzymał 17 listopada 1996 roku (DUK-XIII/074/98/96).

Do innych nagród i wyróżnień w kategorii zespołów chóralnych, śpiewaczych i obrzędowych należy zaliczyć min.:

- II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich – Wały’ 90 (1990)

- wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich w Witoni (1991)

- II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich w Płocku (1994)

- nagrodę i wyróżnienie za twórczy udział w życiu teatralnym, w XXIII Sejmiku   Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim (1996)

- I nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich w Płocku (1996)

- II nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich w Płocku (1997)

- udział w Krajowym Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Kielcach     (1997)

- III nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich w Płocku (1998)

 – udział w Festiwalu Folklorystycznym „Tradycje” w Łowiczu (1999)

- II miejsce w Powiatowym Festiwalu Folkloru Ziemi Kutnowskiej (2000)

- II miejsce w Powiatowym Festiwalu Folkloru Ziemi Kutnowskiej (2001)

- III miejsce w Powiatowym Festiwalu Folkloru Ziemi Kutnowskiej (2002)

- udział w Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie (2006)

- udział w Przeglądzie Pieśni Ludowej “Kto śpiewa troski rozwiewa” (2016-2017)

- 13 maja 2017 r uświetnił swoim występem I edycję “Dnia Rolnika” na terenie Agromy S.A. w Kutnie

 

      Trudno w tym momencie nie wspomnieć pań, które były do niedawna z nami i  współtworzyły dorobek kulturalny naszego zespołu. 
Niestety zostały powołane do życia wiecznego i śpiewają w anielskim chórze: śp. Magdalena Wargowiak, śp. Krystyna Matusiak, śp. Halina Łukaszczyk, śp. Barbara Jagiełło, śp. Barbara Dziedzic. Wcześniej z zespołem współpracowały: Stefania Błaszczyk, Urszula Matusiak, Maria Jędrzejewska.

      Aktualnie zespół występuje w następującym składzie:
Weronika Kapruziak, Aurelia Galanciak, Urszula Janczak, Danuta Gierańczyk, Irena Kubiak, Teresa Gawrońska, Zofia Kapruziak, Danuta Szczepańska, Barbara Szymaniak, Zofia Kustosik, Urszula Matusiak i z zaangażowaniem promuje folklor i tradycje regionu.

mlogoszyn

           W lipcu 2016 roku kierownik Zespołu – Zofia Kustosik otrzymała za swoje osiągnięcia na niwie kultury Brązowy Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a Zespół został odznaczony honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof.dr hab. Piotra Glińskiego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

98 − = 94