Print Friendly

     Zespół śpiewaczy “Krzyżanówek’ powstał w 1980 roku. Jego kierownikiem od początku istnienia do chwili obecnej jest Jadwiga Kubaczyk. Pierwszy skład wielopokoleniowego  zespołu przedstawiał się następująco: Adamczyk Danuta, śp. Baranowska Marianna, śp. Burzyńska Ewa, śp. Kaczmarzyk Wanda, śp. Kamińska Krystyna, Kasztelan Marianna, śp. Konarzewska Kazimiera, Kubaczyk Jadwiga (kierownik zespołu), śp. Pastusiak Zofia, śp. Stangreciak Jadwiga, śp. Stasiak Janina i Truszczyńska Stanisława. Wraz z Paniami lokalny folklor i obrzędy kultywowała młodzież: Kubaczyk Anna, Kubaczyk Iwona, Stangreciak Dorota i Truszczyńska Katarzyna.

         Od roku 1987 nad zespołem pieczę sprawuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzyżanowie. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar pieśni obrzędowych, autorskich przyśpiewek dożynkowych oraz powszechnych. Źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa, oparta w znaczącej mierze na przekazach rodzinnych oraz śpiewnikach nabożnych (pastorałki, pieśni wielkopostne i wielkanocne). Zespół popularyzuje lokalny patriotyzm i zamiłowanie do regionalnej kultury, biorąc udział w wielu festiwalach i przeglądach folklorystycznych. „Krzyżanówek” systematycznie uczestniczy w organizacji gminnych uroczystości, organizowanych przez miejscowy Samorząd, co jest niezaprzeczalnym wyrazem, zaangażowania zespołu w życie społeczności lokalnej oraz ochronę i kultywowanie tradycji ludowych. Międzypokoleniowy skład zespołu jest świadectwem aktywności pań, na rzecz rozwoju i popularyzacji amatorskiego ruchu artystycznego. O wysokim poziomie dorobku artystycznego „Krzyżanówka” i osiągnięciach na rzecz promocji miejscowego folkloru, świadczą wielokrotne nagrody i wyróżnienia min.:

- I nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Zespołów Wiejskich w Sannikach (1985)

- III nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Działalności Artystycznej Zespołów Wiejskich w Płocku (1998)

- I miejsce na Powiatowym Festiwalu Folkloru Ziemi Kutnowskiej, w kat. zespoły śpiewacze oraz I miejsce dla kierownik zespołu – Jadwigi Kubaczyk, w kat. soliści (2000)

- udział w  Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2000 i 2015)

- udział w Festiwalu Folklorystycznym „Tradycje” w Łowiczu oraz nagroda główna w kat. solistów dla Jadwigi Kubaczyk (2003)

- III miejsce Jadwigi Kubaczyk w kat. solistów w Żychlińskim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniora(2003)

- udział w Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie (2014)

- nagroda publiczności na VII Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych “Siedlisko” w Aleksandrowie Łódzkim (2014)

  • zdjęcie
    od lewej Stanisław Jaskułka (konferansjer), śp.  Krystyna Kamińska, Jadwiga Kubaczyk (kierownik), śp. Wanda Kaczmarzyk, śp. Jadwiga Stangreciak, Iwona Kubaczyk, Katarzyna Truszczyńska, Stanisława Truszczyńska. 

    - w latach 2015 – 2017 “Krzyżanówek” uczestniczył  w  Powiatowym Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Bedlnie oraz w Przeglądzie Pieśni Ludowej “Kto śpiewa, ten troski rozwiewa” w Strzelcach, otrzymując pamiątkowe statuetki

    - w lipcu 2016 roku kierownik Zespołu – Jadwiga Kubaczyk otrzymała za swoje osiągnięcia na niwie kultury Srebrny Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a Zespół został odznaczony honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof.dr hab. Piotra Glińskiego

    - udział w Dożynkach Wojewódzkich w Piątku oraz Dożynkach Prezydenckich w Spale (2016 r.)

     27 kwietnia 2017 r. Zespół Śpiewaczy „Krzyżanówek” koncertował podczas finału konkursu kulinarnego  „Ocalić od zapomnienia” w  Zespole Szkół nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie. Panie z Krzyżanówka nie tylko uraczyły zgromadzoną publiczność swoimi wokalnymi umiejętnościami, ale także wzięły aktywny udział w kulinarnej rywalizacji, stając w szranki z siedmioma innymi drużynami gmin ościennych. Nasze reprezentantki, pod kierunkiem pań: Moniki Galant i Beaty Orlikowskiej przygotowały: „Żurek na kiełbasie własnego wyrobu, zabielany śmietaną zebraną wczesnym rankiem z mleka Krasuli z dodatkiem jajka od Szczęśliwych Kur z Krzyżanówka”. „Smak Gminy Krzyżanów” ujął konkursowe jury, które doceniając walory przyrządzonego dania, przyznało paniom III miejsce. Mieszkańcy regionu kutnowskiego już wiedzą, że jeśli na żurek, to tylko do Krzyżanowa!

13 maja 2017 r. “Krzyżanówek” uświetnił swoim występem I edycję “Dnia Rolnika”na terenie Agromy S.A. w Kutnie, 25 czerwca 2017 r. wziął udział w festynie “Na Ludowo w Mieście Róż” ,a 26 sierpnia 2017 r. w przeglądzie “Muzykowanie u schyłku lata” w Krośniewicach. W 2019 r. zespół został zakwalifikowany do 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbył się w dn. 28-30.06. 19 r. Członkinie “Krzyżanówka” wyśpiewały na nim wyróżnienie w kategorii “Zespoły Śpiewacze”.

70820995_111351086926233_5371243949568557056_o

Rok 2019 to także rok powstania Koła Gospodyń Wiejskich “Krzyżanówek”, które było wykonawcą stoiska województwa łódzkiego na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

70900260_111356696925672_3770534617879150592_o

 W listopadzie 2019 r. KGW Krzyżanówek, w ogólnopolskim plebiscycie Dziennika Łódzkiego “Mistrzowie AGRO”  w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich 2019 zajęło IV miejsce, zaś w województwie łódzkim nasze reprezentantki okazały się bezkonkurencyjne.

Clipboard01_Fotor

 

Obecny skład zespołu stanowią: Kubaczyk Jadwiga – kierownik zespołu, Antczak Monika, Galant Monika, Miszczak Milena, Orlikowska Beata, Pabin Wiesława, Ratajczyk Anna, Rożycka Anna, Rybus Ewelina, Truszczyńska Stanisława, Orlikowski Konrad – muzyk.

krzyzanówek artykuł

Clipboard01_Fotor

 

krzyżanówek


  1. Z nutą nostalgi wspominam czasy kiedy powstawał zespół. Szczególnie miło wspominam spotkania w których uczestniczyła Seniorka Zespołu, sympatyczna , wesoła i zawsze usmiechnieta pani Jadzia. Siostra moja miała wówczas tylko 2 lata. Dziś jest jedną z nich. Dumna jestem gdy czytam o osiągnięciach zespołu z mojej rodzinnej miejscowości.. To jedyny zespół, który przetrwał tak długo. Z pewnościa tylko w tym zespole są twórcy, którym pioseneczki sypią się jak z rękawa….Głosuje na ten zespoł i Wy też dokonacie dobrego wyboru , gdy polubicie “Krzyżanówek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2