Print Friendly

                W kanon lokalnej tradycji od niedawna wpisuje się Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca “Iskierka”. Zespół powstał z inicjatywy wójta gminy Krzyżanów – Tomasza Jakubowskiego i dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – Marka Ciąpały; w ramach projektu unijnego z zakresu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

is1

Mała „iskierka” – w strojach galowych po raz pierwszy występuje przed szeroką widownią  (na Konferencji MAŁE WIELKIE INICJATYWY, 14.10.2012r.)

                Beneficjentem “małego projektu” pn. “Iskierka – ze skarbca kultury ludowej”” jest gminna placówka kultury (GOKiS). W ramach realizowanej operacji – dziecięca grupa 40 – osobowa została doposażona w stroje treningowe (na zajęcia warsztatowe) – dla  9 par zespołu zakupiono kompletne stroje łowickie. Osiem par tanecznych, oraz dwóch solistów stanowią podstawę tej dziecięcej grupy artystycznej. Dodatkowo, ze środków pozyskanych w trakcie realizacji programu zakupiono komputer przenośny (laptop); w celu umożliwienia odtwarzania występów młodych adeptów sztuki, a tym samym stopniowej eliminacji pewnych niedociągnięć czy zmiany koncepcji programu. Jednym słowem tego co jest niedostrzegalne z powodu tremy w trakcie występu, a co w decydującym momencie może zmienić szyki pozostałym artystom.

 

is2

Goście z terenu gmin ościennych podziwiają popisy artystyczne w wykonaniu dziecięcego zespołu „Iskierka” (14.10.2013r.)

 

                Mała “Iskierka” wprawdzie dopiero debiutuje przed szeroką publicznością, a już zyskała sympatię. Młodzi następcy, kultywujący lokalny folklor, w barwnych, ludowych strojach są oryginalną ikoną promującą naszą gminę. Świadczy o tym chociażby ilość zdjęć zespołu na portalach internetowych; e-kutno, Kutno Nasze Miasto, gdzie dziecięcy zespół “Iskierka” może poszczycić się wręcz zaskakującą sesją fotograficzną w porównaniu do prezentacji pozostałych wykonawców, biorących udział w programie pożniwnego święta, czy biorąc pod uwagę fotoreportaże z uroczystości dożynkowych z gmin ościennych.

 

is3

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Iskierka” przed siedzibą GOKiS w Krzyżanowie.

 

                Cieszymy się, lecz jednocześnie nakłada to na nas obowiązek do wytrwalej systematycznej pracy, by móc doskonalić umiejętności młodego pokolenia. Aktualnie, grupa szlifuje układy taneczne; przygotowuje nowy program artystyczny.

                Uważamy, że to niezwykle istotna sprawa, aby dzieci sięgały po wzorce bliskie lokalnej wspólnocie. Przyszłość zespołu zależy od instruktorów i lokalnych decydentów, a przede wszystkim do chęci i zaangażowania młodych artystów.

 

is4

Młodzi adepci sztuki ludowej w dożynkowym korowodzie. (fot. Tomasz Kula ekutno.pl)

is6is5

Kinga Wojtunik i Dawid Swenderski(po lewej) oraz Joanna Ancerowicz i Szymon Gawryszczak (po prawej)
w układzie choreograficznym autorskim  A. W. Szwarc – Kaszubskiej. (fot. Tomasz Kula ekutno.pl)

 is7

Popis taneczny przed szeroką publicznością na dożynkowej scenie…
(fot. Tomasz Kula ekutno.pl)

 is8

Barwne odcienie naszej „Iskierki” w prezentacjach okolicznościowych.
(fot. Tomasz Kula ekutno.pl.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 6